تکنولوژی WPS چیست ؟

تکنولوژی WPS در شبکه های وای فای چیست ؟

تکنولوژی Wps که مخفف Wi-Fi Protected Setup است، یک استاندارد برای تنظیمات امنیتی شبکه های وای فای هست که صرفا برای راحتی کاربران آماتور ساخته شده است. تکنولوژی WPS قبلا با عنوان Wi-Fi Simple Config یا “تنظیم ساده شبکه وای فای” نام گذاری شده بود. تکنولوژی WPS در سال ۲۰۰۶ توسط اتحادیه وا فای WiFi Alliance معرفی شد . هدف از ساخت تکنولوژی WPS اینه کاربران آماتور که اطلاعات کمی درباره امنیت و شبکه دارند، بتوانند با دردسر کمتر یک ارتباط امن رو برقرار کنند. با استفاده از تکنولوژی WPS دیگه نیازی نیست که هر دفعه برای اتصال به شبکه وای فای رمز عبور خود را وارد کنید .

سیستم عامل هایی که از WPS پشتیبانی می کنند

در حال حاضر سیستم عامل های ویندوز ، اندروید و بلک بری BlackBerry از این تکنولوژی پشتیبانی می کنند :

■ تکنولوژی WPS درسیستم عامل ویندوز

سیستم عامل مایکروسافت ویندوز با انتشار ویندوز ویستا ( سال ۲۰۰۷ ) از تکنولوژی WPS پشتبانی میکند . ویندوز ویستا ، ویندوز ۷ ، ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰  از تکنولوژی WPS پشتیبانی میکنند .

■ تکنولوژی WPS درسیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید از اندروید ۴.۰ یا بستنی حصیری Ice Cream Sandwich (سال ۲۰۱۱ ) از تکنولوژی WPS پشتیبانی میکند . همه نسخه های اندروید ۴ و بالاتر امکان اتصال با WPS رو دارند .

■ تکنولوژی WPS درسیستم عامل بلک بری

سیستم عامل بلک بری از نسخه ۶ به بعد ( سال ۲۰۱۰ ) از تکنولوژی WPS پشتیبانی میکند .

مزایای تکنولوژی WPS :

■ تنظیمات خودکار نام شبکه وای فای SSID و کلید امنیتی WPA روی دستگاه ( مثلا لپ تاپ ) و مودم ( یا Access point )

■ WPS از اشتباه تایپی جلوگیری درهنگام وارد کردن رمز عبور جلوگیری می کند .

■ نیازی نیست کاربر نام شبکه وای فای یا SSID رو بداند و به شبکه متصل شود .

■ نیازی نیست کاربر رمز عبور شبکه وای فای رو بداند. .

روش استفاده از WPS :

اتصال از به شبکه وای فای از طریق تکنولوژی WPS می تواند از طریق  ۴ روش مختلف انجام شود . البته الان دو روش آخر یعنی NFC و USB دیگه منسوخ شده اند و فقط برای اطلاعات عمومی در این نوشته آورده شده است :

■ روش پین PIN یا رمز عبور

در روش پین PIN یا رمز عبور ، مودم یا Access Point یک پین کد ۸ رقمی تولید میکند و کاربر باید این کد را در هنگام اتصال وارد نماید . شبکه های وای فای که از WPS با روش پین کد استفاده میکنند، به شدت در معرض خطر هکرها هستن، چون هکرها خیلی راحت می توانند این پین کد را پیدا کنند .

■ با استفاده از دکمه WPS یا Push-Button-Connect

تکنولوژی WPS در مودم های وای فای
دکمه WPS در پشت مودم قرار دارد.

روش ان اف سی NFC یا Near field communication

 

در این روش اتصال بین مودم و دستگاه با استفاده از تکنولوژی NFC انجام می شود . مثل روش دکمه WPS کاربر باید دستگاه مورد نظر رو به مودم یا Access point نزدیک کرده تا اتصال برقرار شود .

■ روش USB

در روش اتصال USB یک فلش درایو به دستگاه وصل شده و تبادل داده ها توسط این رابط انجام میشود . البته این روش منسوخ شده است.

 مشکلات امنیتی تکنولوژی WPS :

همونطور که عنوان شد، تکنولوژی WPS با دو روش اجرا می شود که هر دو روش هم ایراد امنیتی دارند که هریک به اختصار توضیح داده می شود :

■ هک WPS با روش بروت فورس Brute-force attack

بصورت خلاصه اینکه که حمله بروت فورس با  Brute force attack یک روش برای باز کردن محتوای کد گذاری شده یا Encrypted است . در این روش هکر سعی میکند تا با استفاده از الگوریتم های خاصی همه رمزهای احتمالی رو امتحان کرده تا به نتیجه برسد . وقتی از WPS با روش پین کد استفاده میکنید یک عدد ۸ رقمی تولید میشود. هکرها ظرف مدت چند ساعت می توانند همه اعدادی ۸ رقمی رو تست کنند . دوستانی که با برنامه نویسی آشنایی دارد در جریان هستند که که یک کامپیوتر با پردازنده ۶۲۰ هم می تواند در کمتر از ۱ میلی ثانیه یک عدد تصادفی تولید کند . بنابراین پیدا کردن پین کد مربوط به WPS کار سختی نیست ! در ضمن یک نرم افزار متن باز با عنوان Reaver نیز وجود دارد که به راحتی می تواند شبکه شما را هک کند.

■ مشکل امنیتی WPS با روش Push button

با استفاده از دکمه WPS خطر کمتری شبکه شما رو تهدید میکند. اما باز هم یه ایراد وجود دارد. اگر هکر به مودم شما نزدیک باشد، خیلی راحت می تواند به شبکه وای فای شما متصل شود.

چند نکته مهم درباره تکنولوژی WPS :

■ اتصال به شبکه وای فای با WPS بسیار راحت است و نیازی به وارد کردن SSID و رمز وای فای نیست .

■ از WPS می شود در سیستم عامل های ویندوز ، اندروید و بلک بری استفاده کرد .

■ سیستم عامل iOS شرکت اپل از تکنولوژی WPS پشتیبانی نمیکند .

■ اکیدا توصیه میشود از WPS استفاده نکنید، چون امنیت ندارد و به راحتی هک می شود .

■ در بعضی مودم ها WPS به طور پیش فرض فعال است. حتما غیر فعالش کنید .

■ اگر مجبور بودید که از WPS استفاده کنید، حتما با روش دکمه WPS اتصال را برقرار کنید .

 

منبع: elmefarda.com

You may also like