6 قابلیت بسیار مفید مودم‌ های وایرلس

اگر فکر می‌کنید که تنها قابلیت یک مودم یا روتر بی سیم (wireless router) این است که کامپیوتر و لپ‌تاپ را به اینترنت وصل کنید، اشتباه می‌کنید و امکانات بسیار خوبی را از دست می‌دهید. درست است که کار اصلی آن اتصال اینترنتی است اما قابلیت های مودم وایرلس بسیار بیشتر از چیزی است که فکرش را می کنید.

لاگین کردن در یک مودم ممکن است ساده یا مشکل باشد. صفحات مختلف و تنظیمات متنوعی در مودم وجود دارد که اگر درست نباشند، ممکن است اتصال شما به اینترنت قطع شود.

در این مقاله به بررسی 6 مورد از مفیدترین قابلیت‌های مودم وایرلس که در بیشتر محصولات امروزی وجود دارد، می‌پردازیم. تغییر دادن تنظیمات شاید کمی خطرناک باشد و بهتر است خوب دقت کنید تا با مشکل خاصی مواجه نشوید.

Security Encription یا رمزگذاری امنیتی

یکی از مهم‌ترین قابلیت های مودم وایرلس ، رمزگذاری امنیتی است. در واقع بیشتر کاربران با رمزگذاری آشنا هستند ولی برای تازه‌کاران بسیار مهم است که برای اتصال وایرلس به مودم خود، رمز انتخاب نمایند. اگر رمز وایرلس انتخاب نکنید، ممکن است همسایه‌های نزدیک به صورت وایرلس از مودم شما استفاده کنند. همچنین علاوه بر اتصال به اینترنت، به اطلاعات Share شده‌ کامپیوتر شما نیز دسترسی یابند.

وقتی در بخش‌های مختلف تنظیمات یک مودم گشت‌و‌گذار می‌کردید، احتمالاً با بخشی به نام Wireless Security (یا چنین اسمی) روبرو شده‌اید. در این بخش می‌توانید نوع رمز‌گذاری را انتخاب کنید. WEP، WPA، WPA-2 انواع مختلف رمزگذاری است که WEP ضعیف‌ترین حالت و WPA-2 قوی‌ترین و در عین حال کند‌ترین نوع رمز‌گذاری است. در مصارفت خانگی معمولاً بهترین انتخاب WPA2 است.

رمزگذاری امنیتی (Security encription) یکی از قابلییت های مودم وایرلس است.
مود های مختلف رمزگذاری امنیتی

همیشه حواستان به رمز وایرلس باشد. مبادا کسی آن را هک کند و علاوه بر استفاده از پهنای باند و ترافیک اینترنت شما، کارهای غیرقانونی دیگر انجام دهد.

فیلتر کردن از طریق MAC Adress

وقتی در شبکه هستید، مشخصه‌ یکتایی به نام مک اَدرس (Media Access Control address یا آدرس کنترل دسترسی به محتوا) به کامپیوتر و لپ‌تاپ شما اختصاص می‌یابد. وسایل دیگر مثل گوشی و کنسول بازی شما هم چنین آدرس یکتایی خواهند داشت. هر چیزی که در شبکه باشد یک مک ادرس خاص دارد.

MAC Filtering در مودم های وایرلس
قابلیت MAC Filtering در مودم های وایرلس

فیلتر کردن MAC Address ، قابلیتی است که توسط آن می‌توانید دسترسی یک یا چند آدرس خاص را به شبکه تغییر دهید. مودم های امروزی می‌توانند دسترسی یا عدم دسترسی هر مک ادرس را به طور خاص تغییر دهند. ولی مودم های قدیمی‌تر این کار را در مورد یک لیست آدرس‌ها انجام می‌دادند و به صورت تک‌تک نمی‌شد دسترسی را مشخص کرد.
برای داشتن بالاترین امنیت طبیعی است که باید تنها مک ادرس وسایل الکترونیکی خودتان اجازه‌ی دسترسی داشته باشند. البته مشکلی که پیش می‌آید در مورد دوستان شماست، آنها نمی‌توانند به مودم دسترسی پیدا کنند. پس راه دیگر این است که تنها اجازه‌ی دسترسی مک ادرس‌های مشخصی را ممنوع کنید. انتخاب با شماست!

Port Forwarding

در اینترنت تمام بسته‌های اطلاعات دارای یک IP مقصد و یک پورت هستند. IP چیزی است که یک کامپیوتر یا دستگاه را مشخص می‌کند. در کنار IP، یک پورت هم وجود دارد که نشان می‌دهد بسته‌ اطلاعات مورد نظر باید برای چه نرم‌افزاری ارسال شود.

مثلاً در یک بازی آنلاین برخی بسته‌های مربوط به بازی به IP شما و یک پورت خاص ارسال شده و بسته‌های دیگر اطلاعات که به سرویس چت داخل بازی مربوط هستند نیز به پورت دیگری ارسال می‌شوند. در نتیجه دسته‌های مختلف اطلاعات در بازی، با پورت‌های مختلف متمایز خواهند شد.

مودم شما در اینترنت خود یک IP مشخص دارد. مودم اطلاعات دریافت شده را برای وسایل مختلف فوروارد (Forward) می‌کند. معمولاً مودم ها تا این اندازه هوشمند هستند که این‌کار را خودکار انجام بدهند، اما گاهی مجبور می‌شوید این کار را به صورت دستی انجام دهید و پورت‌ها را فوروارد کنید.

Port Forwarding یکی از قابلیت های مودم وایرلس است.
تنظیمات مربوط Port Forwarding

معمولاً نرم‌افزارهایی که از محدوده‌ غیرمعمولی از پورت‌ها استفاده می‌کنند (مثل بازی‌ها)، نیاز به ورود دستی پورت‌ها دارند. هاست سرورها هم همین‌طور هستند. همیشه حواستان به کانکشن‌های (اتصالات) ناموفق باشد، شاید مجبور به وارد کردن دستی برخی پورت‌های مودم شوید.

Quality of Service و Wi-Fi Multimedia

کار QOS یا Quality of Service این است که تقدم و تأخر برخی بسته‌های داده را نسبت به برخی دیگر مشخص کند. وقتی با اینترنت کار می‌کنید، داده‌های مختلفی مربوط به وب‌سایت‌ها، تورنت‌ها، بازی‌های ویدیویی، سرویس‌های گفت‌وگو، آپدیت‌ها و …. دریافت می‌شود. اگر حالتی پیش بیاید که فعالیت شبکه زیاد شود، تقدم و تأخر داده‌ها را می‌توان تعیین کرد.

به عنوان مثال وقتی توسط QOS اولویت بیشتری برای World of Warcraft نسبت به سرویس چت دهید، وقتی مودم با بسته‌های مختلف داده روبرو شود و بخواهد آن را مرتب کرده و ارسال کند، ابتدا بسته‌های مربوط به بازی مذکور را می‌فرستد و وقتی کار تمام شد سراغ بسته‌های اطلاعاتی سرویس چت خواهد رفت.

Quality of Service (QOS)
Quality of Service (QOS)

 

Wi-Fi Multemedia نیز یک نوع خاص QOS است که استفاده از آن به مراتب ساده‌تر می‌باشد. تنها تنظیم این است که آن را فعال یا غیرفعال نمائید. کار مالتی‌مدیای وایرلس این است که قابلیت اطمینان و کارایی تمام بسته‌های داده که به نوعی به مالتی‌مدیا مربوط می‌شوند را بالا ببرد. منظور از مالتی‌مدیا انواع داده‌های مربوط به صدا، ویدیو و موسیقی است. البته این قابلیت یک تکنولوژی جدید است و نمی‌توان انتظار بهبود کارایی زیادی داشت.

Guest Access یا دسترسی کاربر مهمان

وقتی دوست شما بیاید و بخواهد از سرویس اینترنت شما استفاده کند، چه می‌کنید؟ رمز عبور را در اختیارش قرار می‌دهید و به راحتی اعتماد می‌کنید؟
راه حل خوبی نیست، دسترسی به شبکه‌ خانگی شما و تمام وسایل موجود در آن ریسک بزرگی به نظر می‌رسد. یک راه حل امن و ساده هم وجود دارد.
Guest Access برای دستری موقتی یک مهمان به مودم به کار می‌رود. در این حالت کاربر مهمان فقط می‌تواند از اینترنت استفاده کند و به سایر وسایل متصل به مودم دسترسی ندارد.

Factory Defaults یا تنظیمات پیش‌فرض کارخانه

آخرین قابلیت یک مودم، استفاده از تنظیمات پیش‌فرض مودم است. تنظیماتی که سازنده در ابتدا مشخص کرده است. وقتی با تنظیمات مودم آشنا نیستید و کار اشتباهی انجام داده‌اید، علاوه بر ریست کردن سخت‌افزاری می‌توانید از این قابلیت هم استفاده کنید.

بازگرداندن تنظیمات به حالت کارخانه
بازگرداندن تنظیمات به حالت کارخانه

البته این ویژگی ممکن است نام‌های متنوعی داشته باشد مثل Restore Default در مودم D-Link.

You may also like

دیدگاهتان را بنویسید

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ