وایمکس چیست ؟

وایمکس چیست ؟ وایمکس سیستم دیجیتال ارتباط بی‌سیم است که با استفاده از منطقه بسیار وسیع تحت پوشش دکل‌های وایمکس، کل شهر و شهرک‌های صنعوایمکس چیستتی و مناطق راهبردی را پوشش می‌دهد و اینترنت پرسرعت را برای سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های تجاری و همچنین منازل مسکونی و کلیه افراد در هر نقطه‌ای از مکان‌های تحت پوشش فراهم می‌آورد. به طوری که کاربر قادر خواهد بود در هر لحظه، حتی در شهرهای دیگر تحت پوشش، توسط رایانه‌اش به اینترنت پرسرعت متصل شود.

وایمکس ، یک شبکه بی‌سیم گسترده :

وایمکس شباهت‌ زیادی به شبکه‌ معمولی وای‌ ـ‌ فای دارد، با این تفاوت که گستره پوشش آن به مراتب بیشتر است و به این ترتیب می‌توان از آن در مناطقی که حتی شبکه تلفنی هم وجود ندارد، استفاده کرد. یک سیستم وایمکس دارای دو بخش عمده است که عبارتند از «دکل وایمکس» و «دریافت‌کننده وایمکس».

پوشش و سرعت وایمکس مبین نتدکل وایمکس (WiMAX tower) شباهت زیادی به دکل‌های شبکه‌های تلفن همراه دارد. دکل وایمکس می‌تواند منطقه‌ بسیار گسترده‌ای را تحت پوشش خود قرار دهد. دکل وایمکس از طریق کابل به شبکه اینترنت متصل می‌شود یا این‌که با اتصال به دکلی دیگر به تبادل داده می‌پردازد. دریافت‌کننده وایمکس مودمی ساده است که باید به آنتن ویژه‌ای متصل شود. در برخی مدل‌ها از مودم‌های وایمکس، این آنتن درون مودم جای گرفته است.

پوشش و سرعت وایمکس :

وایمکس، ساختاری کم و بیش مشابه با شبکه‌های وای‌ ـ‌ فای معمولی دارد. در شبکه وایمکس داده‌ها از طریق امواج رادیویی از رایانه‌ای به رایانه‌ای دیگر منتقل می‌شود. همچنین برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز دیگران به این داده ها، امواج به صورت رمزگذاری شده ارسال می‌شود.

سرعت انتقال داده‌ها در شبکه‌های وای‌‌ـ‌فای کمتر از شبکه وایمکس است. با این حال اصلی‌ترین تفاوت میان وای ‌ـ ‌فای و وایمکس را باید در گستره پوشش شبکه‌ای آنها جست. شبکه وایمکس می‌تواند تا شعاع 30 کیلومتری از دکل را پوشش دهد، البته این میزان به فرکانس و نیز انرژی مورد استفاده بستگی دارد. همچنین وضع جوی و اقلیمی، وجود ساختمان‌های بلند و نیز عوامل دیگر می‌تواند سبب کاهش دامنه پوشش شبکه‌های وایمکس شود.

راه‌حلی برای کشورهای در حال توسعه :

بسیاری از کشورهای در حال توسعه که از زیرساخت‌های مخابراتی برای دسترسی به اینترنت پرسرعت محروم هستند، به سمت شبکه وایمکس گرایش یافته و به این ترتیب امکان دسترسی ساکنان نواحی مختلف و بویژه نواحی روستایی و دورافتاده به اینترنت پرسرعت فراهم شده است.

مزایای استفاده از اینترنت وایمکس مبین‌نت :

  1. عدم نیاز به خط تلفن، سیم‌کارتوایمکس مبین نت
  2. مراحل درخواست اشتراک آسان و نصب فوری
  3. اینترنت پایدار بی‌سیم باقابلیت جابه‌جایی در 31 استان
  4. ارایه‌ی خدمات گارانتی یک‌ساله و پشتیبانی 7*24
  5. استفاده‌ی رایگان از اینترنت از ساعت 3 تا 7 صبح
  6. اپلیکیشن موبایل  به‌منظور کنترل حساب کاربری
  7. امکان دریافت آی‌پی ثابت
  8. قابلیت استفاده از خدمات تلفن بین‌المللی اینترنتی
  9. امنیت بالا و عدم تداخل امواج