مقایسه Telegram و WhatsApp، کدام یک پیام رسان بهتری است؟

از نظر جهانی واتس‌ اپ با داشتن بیشترین تعداد کاربر فعال، بزرگ‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان، و تلگرام یکی از رقبای اصلی آن محسوب می‌شود. ولی جالب اینجاست که در ایران اوضاع کاملا برعکس است. در داخل ایران تلگرام بیشترین تعداد کاربر فعال را دارد و باید واتس‌اپ را رقیب آن به شمار بیاوریم. در نهایت زمانی که صحبت بر سر ترجیح فردی باشد این قابلیت‌ها، امکانات و امنیت است که اهمیت پیدا می‌کند. هرچند این دو اپلیکیشن پیام‌رسان در ظاهر شباهت فوق‌العاده زیادی به هم دارند ولی دارای تفاوت هایی نیز می باشند که در این مطلب به بررسی تفاوت تلگرام و واتس اپ می پردازیم.

تعداد کاربران

هرچند شاید قابلیت‌ها و امکانات یک اپلیکیشن به نظر مهم‌تر باشند ولی در مورد اپلیکیشن‌های پیام‌رسان یا شبکه‌های اجتماعی تعداد کاربران روی تجربه‌ی نهایی تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. طبیعی است که اگر بیشتر افرادی که با شما در تماس هستند از یک اپلیکیشن پیام‌رسان استفاده نکنند، بهترین قابلیت‌ها و امکانات آن هم به دردتان نخواهد خورد.

تفاوت تلگرام و واتس اپ
مقایسه تعداد کاربران اپلیکیشن های پیام رسان در مناطق مختلف جهان

همان‌طور که اشاره شد، واتس‌اپ با در اختیار داشتن بیش از یک میلیارد کاربر فعال در ماه از نظر جهانی محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان محسوب می‌شود. این رقم در مقایسه با تلگرام که ۱۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه دارد به‌مراتب بیشتر است. ولی نکته اینجاست که بخش زیادی از کاربران تلگرام را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. تا حدی که در حال حاضر تلگرام محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان در ایران است. بنابراین از منظر تعداد کاربران احتمالا تلگرام در ایران گزینه‌ی بهتری خواهد بود، ولی این بدین معنی نیست که واتس‌اپ شما را ناامید خواهد کرد. بخش زیادی از کاربران ایرانی تلگرام همچنان از واتس‌اپ هم استفاده می‌کنند.

هرکدام از دو اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ و تلگرام برای خود قابلیت‌های و امکاناتی منحصربه‌فرد دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. بیایید با هم نگاهی به این امکانات بیندازیم.

امکانات منحصربه‌فرد واتس‌ اپ

تماس صوتی: اپلیکیشن‌هایی نظیر واتس‌اپ و تلگرام باعث شدند تا استفاده از پیامک به‌شدت کاهش پیدا کند ولی واتس‌اپ با ارائه دادن قابلیت تماس تلفنی قصد دارد زندگی را برای اپراتورها باز هم سخت‌تر کند. تماس‌های واتس‌اپ می‌توانند از اینترنت Wi-Fi یا دیتای موبایل برای برقراری مکالمه‌ی صوتی با کاربران دیگر این اپلیکیشن استفاده کنند. اگر سرعت اتصال اینترنت شما مناسب باشد کیفیت تماس بسیار عالی خواهد بود. بااین‌حال اگر پهنای باند اینترنت بالایی نداشته باشید استفاده از حالت Low Data Usage می‌تواند به کمکتان بیاید.

جزئیات زمان رسیدن و خوانده شدن پیام: هر دو اپلیکیشن واتس‌اپ و تلگرام از سیستم مشابهی با دو تیک برای نمایش رسیدن پیام و خوانده شدن آن توسط مخاطب مورد نظر استفاده می‌کنند. ولی واتس‌اپ علاوه بر این اجازه می‌دهد زمان دقیق دریافت و خوانده شدن پیام را هم چک کنید.

تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از چت‌ها: اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ همیشه قابلیت بکاپ گرفتن از چت‌ها را داشته است ولی جدیدا این قابلیت را با اضافه کردن امکان استفاده از گوگل درایو بهبود داده. بدین ترتیب حتی اگر شماره تلفنتان هم تغییر کند قادر خواهید بود پیام‌های قدیمی خود را از بکاپ گوگل درایو بازیابی کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از چت ها از تفاوت های تلگرام و واتس اپ است
تهیه نسخه پشتیبان از چت ها

گفتنی است که تلگرام با توجه به استفاده از سیستم ابری (Cloud Based) نیاز به تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان ندارد؛ چرا که اساسا همیشه یک نسخه از کل پیام‌ها و داده‌های شما روی سرورهای تلگرام ذخیره و نگه‌داری می‌شود. هرچند این سیستم نیاز به بکاپ را مرتفع کرده و مزایای خاص دیگری هم دارد ولی در مقایسه با واتس‌اپ یک ایراد اصلی به آن وارد است. هر چند تلگرام از امنیت سرورهای خود و قدرت بالای آن در برابر نفوذ هکرها مطمئن است ولی درهرحال از منظر حفظ حریم خصوصی ذخیره شدن اطلاعات روی سرورهای ابری به‌صورت بالقوه می‌تواند خطرناک باشد. واتس‌اپ هیچ‌کدام از پیام‌ها و اطلاعات کاربر را روی سرورهای خود ذخیره نمی‌کند و اگر ترجیح بدهید حتی می‌توانید قابلیت بکاپ آن را هم غیرفعال کنید.

پیام وضعیت (Status): در واتس‌اپ می‌توانید یک پیام کوتاه را در پروفایل خود به‌عنوان استتوس یا پیام وضعیت قرار دهید. تمام افرادی که جزو مخاطبان شما باشند می‌توانند این پیام را ببینند. اگر دوست داشته باشید پیامی خاص یا وضعیت خود را به کل مخاطبانتان منتقل کنید این قابلیت بسیار مفید خواهد بود. متاسفانه تلگرام از قابلیت جذاب بی‌بهره است.

تعیین فرمت متن: واتس‌اپ به‌تازگی قابلیت جذابی را معرفی کرده که اجازه می‌دهد فرمت متن را تغییر دهید. برای مثال می‌توانید با قرار دادن دو علامت ستاره در دو سمت کلمه یا جمله‌ی مورد نظر (*متن*) فونت آن بخش را توپر (Bold) یا با استفاده از دو آندرلاین (_متن_) آن را کج (Italics) کنید. امکان استفاده‌ی هم‌زمان از این علامت‌ها (*_متن_*) هم وجود دارد.

تعیین فرمت متن در تلگرام و واتس اپ
تعیین فرمت متن

امکانات منحصربه‌فرد تلگرام

مکالمه‌ی محرمانه (Secret Chat): قابلیت چت محرمانه یا Secret Chat در تلگرام اجازه می‌دهد مکالمه‌ای را در امنیت کامل با استفاده از رمزنگاری سرتاسر (End-to-End Encryption) انجام دهید. در این حالت گزینه‌های امنیتی دیگری هم در اختیار شما خواهد بود. اگر فرد مقابل از صفحه‌نمایش اسکرین‌شات بگیرد شما مطلع خواهید شد و امکان فروارد کردن پیام‌های مکالمات محرمانه هم وجود نخواهد داشت. علاه بر این می‌توانید برای پیام‌های خود یک زمان خودتخریبی (Self-destruct Timer) تعیین کنید تا پس از مدت‌زمان مشخصی پیام‌ها به‌طور خودکار نابود شوند.

مکالمه‌ی محرمانه (Secret Chat)
مکالمه‌ی محرمانه (Secret Chat)

ارسال فایل‌های مختلف تا سقف ۱٫۵ گیگابایت: واتس‌اپ به‌تازگی امکان ارسال فایل‌های PDF را هم فراهم کرده ولی همچنان در زمینه‌ی قابلیت ارسال فایل توان رقابت با تلگرام را ندارد. در تلگرام می‌توانید علاوه بر فرمت‌های رایج عکس و فیلم تقریبا همه نوع فایل دیگری را هم ارسال کنید. حجم فایل‌ها هم می‌تواند تا سقف ۱٫۵ گیگابایت باشد که در مقایسه با محدودیت ۱۶۰ مگابایتی واتس‌اپ بسیار بیشتر است.

دسترسی هم‌زمان از چند گجت: تلگرام به لطف استفاده از سیستم همگام‌سازی ابری امکان استفاده‌ی هم‌زمان از چند گجت را دارد، به صورتی که می‌توانید مکالمه را روی یک گجت شروع کرده و آن را روی گجت دیگری ادامه دهید. تمام پیام‌ها به‌صورت زنده بین تمام گجت‌ها سینک خواهد شد. حتی بخشی در نظر گرفته شده که اجازه می‌دهد ببینید اکانت تلگرامتان در حال حاضر روی کدام گجت‌ها فعال است.

دسترسی هم‌زمان از چند گجت
دسترسی هم‌زمان از چند گجت

سوپرگروه‌ها و کانال‌ها: تلگرام علاوه بر سوپرگروه که می‌تواند تا ۱۰۰۰ عضو داشته باشد به قابلیت به نام کانال مجهز شده که آن را تا حد زیادی به یک شبکه‌ی اجتماعی شبیه کرده است. به نظر می‌رسد دلیل اصلی محبوب شدن تلگرام در ایران هم حضور همین کانال‌ها باشد. کانال‌ها راهی هستند برای انتشار گسترده‌ی محتوا برای مخاطبان گسترده. کانال‌ها می‌توانند تعداد نامحدودی عضو داشته باشند. تمام کاربران تلگرام می‌توانند با جستجو به کانال‌های عمومی دسترسی داشته و در صورت تمایل در آن‌ها عضو شوند.

پشتیبانی از استیکر و فایل GIF: تلگرام برخلاف واتس‌اپ هم از استیکر و هم از فایل‌های GIF پشتیبانی می‌کند. حتی می‌توانید با استفاده از یک بات مخصوص استیکرهای شخصی خود را برای استفاده در تلگرام تولید کنید.

پشتیبانی از استیکر
پشتیبانی از استیکر

قفل کردن مکالمه‌ها و مخفی کردن آخرین زمان استفاده برای یک کاربر خاص: امکان مخفی کردن آخرین زمان مراجعه هم در تلگرام و هم در واتس‌اپ وجود دارد. ولی در تلگرام علاوه بر مخفی کردن آن از کل کاربران امکان مخفی کردن آخرین زمان استفاده تنها از یک یا چند کاربر خاص هم وجود دارد. همچنین در تلگرام می‌توانید برخی از مکالمات را با یک رمز قفل کنید تا هیچ کس دیگری امکان خواندن آن‌ها را پیدا نکند.

ویرایش پیام‌ها و منشن کردن دیگران: تا حالا پیش آمده که دلتان بخواهد پیامی را که فرستاده‌اید تغییر دهید؟ تلگرام به‌تازگی این قابلیت را فراهم کرده است. کافی است انگشت خود را روی پیام ارسال‌شده چند لحظه نگه‌دارید و سپس گزینه‌ی Edit را بزنید. البته پیام‌هایی که ویرایش شده باشند روی خود یک بنر با عنوان Edited خواهند داشت. همچنین تلگرام اجازه می‌دهد افراد یکدیگر را در گروه‌ها منشن کنند. بدین‌وسیله حتی اگر فرد آن گروه را ساکت (Mute) کرده باشد متوجه ارسال پیام شما خواهد شد.

شباهت های تلگرام و واتس اپ

با مقایسه تلگرام و واتس اپ دریافتیم این دو، قابلیت‌های مشترکی نیز دارند که البته در بیشتر پیام رسان‌های موبایل ثابتند. هدف استفاده از این نوع برنامه‌ها، گفتگو با دیگران در سریعترین زمان ممکن است. برای استفاده از هر دو برنامه نیازمند وارد کردن شماره موبایل خود هستید و همچون برخی پیام رسان‌ها، تنها ساخت یک نام کاربری کفایت نمی‌کند. هر دو نرم افزار امکاناتی همچون اشتراک‌گذاری ویدیو و عکس، ایجاد گروه، برقراری تماس صوتی و پیام رسانی را ارائه می‌کنند.

یکی از مزایای اصلی استفاده از پیام رسان‌های موبایل تحت اینترنت در مقایسه با ارسال پیامک، اطمینان از خوانده شدن یا نشدن یک پیام است. حین ارسال پیامک، تنها امکان گزارش ارسال موفق یا ناموفق پیام از دستگاه شما وجود دارد. در تلگرام نمایش تیک اول و در واتس اپ نمایش تیک دوم کنار پیام، درست به همین معنی است. اما اگر مخاطب مقصد پیام را بخواند، در تلگرام تیک دوم زده شده و در واتس اپ، هر دو تیک به رنگ آبی در می‌آیند.

اطمینان از خوانده شدن  یک پیام در تلگرام و واتس اپ
اطمینان از خوانده شدن یک پیام

از نظر این قابلیت، برتری با واتس اپ است. در تلگرام تنها با دیدن تیک دوم می‌توان دریافت مخاطب مقصد پیام را مشاهده کرده است، اما زمان آن مشخص نیست. اما با یک ترفند ساده، مشاهده زمان خوانده شدن پیام در واتس اپ به راحتی امکان‌پذیر است.

در هر دو برنامه می‌توان پیام‌های خود را کپی، حذف و یا فوروارد کرد. اما در زمینه ارسال، تلگرام چند سر و گردن بالاتر می‌ایستد. مقایسه تلگرام و واتس اپ نشان داد در صورت اشتباه بودن پیام، تصحیح آن در واتس اپ به مراتب سخت‌تر است، چرا که باید آن را حذف و از ابتدا تایپ کرد.

در تلگرام، با یکبار لمس پیام ارسال شده فهرستی از گزینه‌های در دسترس نمایش داده می‌شوند که دو مورد از آن‌ها ویرایش (Edit) و حذف (Delete) هستند. با ویرایش پیام، می‌توان متن آن را به طور کل تغییر داد. البته، یک برچسب با عنوان ویرایش شده (Edited) در پایین آن به نمایش در می‌آید که نشان می‌دهد متن اورجینال چیز دیگری بوده است!

امنیت تلگرام و واتس اپ نقطه تشابه دیگر آن‌ها است. به لطف رمزنگاری سرتاسری این دو پیام رسان، در صورتی که فرد دیگری به هر روشی میان دو کاربر قرار گرفته و اطلاعات تبادلی میان آن‌ها را دریافت کند، قادر به رمزگشایی و مشاهده آن‌ها نخواهد بود. تنها کسانی که می‌توانند این پیام را مشاهده کنند، دو کاربر مبدا و مقصد هستند.

راحتی استفاده از کیبورد کامپیوتر، قابل مقایسه با کیبورد مجازی گوشی موبایل یا حتی تبلت نیست. به همین دلیل ممکن است حین قرار داشتن در یک جای ثابت، به استفاده از نسخه وب پیام رسان در سیستم کامپیوتری فکر کنید. مقایسه تلگرام و واتس اپ این بار از نظر توانایی آن‌ها در اپلیکیشن تحت وب صورت می‌گیرد.

Telegram Desktop
Telegram Desktop

بدون هیچ شک و تردیدی برنده این بخش تلگرام است. این پیام رسان علاوه بر داشتن نسخه وب، که می‌توان با استفاده از آن در هر جایی و به وسیله هر مرورگری حساب کاربری خود را چک کرد، دارای یک نسخه دسکتاپ هم برای لینوکس و هم برای ویندوز است که تمامی قابلیت‌های نسخه موبایل در آن ارائه می‌شوند. اگرچه واتس اپ نیز دارای یک اپلیکیشن ویندوزی است، اما حین استفاده از آن، گوشی موبایل یا تبلت شما نیز باید به اینترنت متصل باشد و به همین دلیل کارایی آن کاهش پیدا می‌کند.

نتیجه‌گیری از مقایسه تفاوت تلگرام و واتس اپ

مهمترین مزیت واتس اپ جامعه بزرگتر آن در سراسر جهان است که البته برای کاربران ایرانی صدق نمی‌کند. همچنین آن دسته از افرادی که بیشتر وقت خود را پای سیستم دسکتاپ یا لپ تاپ می‌گذرانند، حتما تلگرام را به خاطر قابلیت‌های غنی نسخه دسکتاپ آن انتخاب خواهند کرد. البته، اگر جزو کاربرانی هستید که به صورت مداوم از تماس صوتی و مخصوصا تصویری استفاده می‌کنید، می‌بایست در کنار تلگرام، واتس اپ را نیز حتما نصب کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ