آیا نیاز به خاموش کردن مداوم مودم وجود دارد؟

روشن و خاموش کردن مداوم مودم
روشن و خاموش کردن مداوم مودم

اغلب افراد به خاطر اینکه آسیبی به مودم آنها نرسد و یا به دلیل صرفه جویی در مصرف برق بعد از اتمام کار خود آن را خاموش می کنند. در ادامه روشن گذاشتن مودم و عواقب احتمالی آنرا بررسی می کنیم.

تا زمانیکه قطعات الکترونیکی به کار خود ادامه می دهند نباید به سیستم داخلی آن ها دست زد. برخی از این قطعات می توانند به صورت شبانه روزی کار کنند. مودم یکی از این وسایل الکترونیکی است که کامپیو تر را به شبکه اینترنت وصل می کند. مودم ها طوری طراحی شده اند که 7 شبانه روز به طور مداوم کار کند.

مودم به دلیل نداشتن قسمت مکانیکی تقریبا هیچ استهلاکی ندارد. ضمن اینکه توان مصرفی و یا به عبارت دیگه گرمای تولیدی قطعات داخل مودم به اندازه ای نیست که مشکل ساز شود. برخی از قطعات الکترونیکی در مقابل گرما، رطوبت و ضربه حساس هستند که مودم تقریبا در معرض هیچ کدام از این عوامل نیست.

سازندگان مودم طوری برنامه ریزی کرده اند تا این دستگاه برای مصارف زمانی طولانی مدت، کارآیی داشته و خللی در دستگاه به وجود نیاید. اما بهتر است زمانیکه مصرف زیادی در طول روز از آن نمی شود مودم خاموش بماند.

روشن و خاموش کردن پی در پی مودم می تواند کلید پاور را خراب یا شل کند. ضمن اینکه اگر فضایی که مودم را روی آن قرار داده اید، جریان هوا وجود ندارد، هر از چند گاهی مکان آن را تغییر دهید.

با هر بار خاموش کردن مودم و روشن کردن مجدد آن، باید مدت زمانی را منتظر لود شدن مودم و همچنین سبز شدن چراغ DSL و اینترنت بمانید. که این امر از حوصله برخی افراد خارج است. لازم به ذکر است خط های تلفن دارای درصد کمی نویز و نوسان ولتاژ است که باعث آسیب زدن به بخش فیلترینگ مودم و کنترل کننده خط تلفن می شود. با خاموش کردن مودم می توانید این احتمال کم رو به صفر برسانید.

مزایا و معایب خاموش کردن مودم

امنیت: خاموش نمودن تجهیزات در حالتی که شما از آن ها استفاده نمی نمایید، باعث بالا رفتن امنیت شبکه شما می شود. هکرها وقتی که تجهیزات شبکه شما، مخصوصا نوع وایرلس آنها خاموش باشند هیچ کاری نمی توانند انجام دهند. استفاده از فایروال ها نیز می تواند مفید باشد، ولی لزوما امنیت شما را به طور کامل تامین نمی کند.
 
صرفه جویی در مصرف برق: با خاموش نمودن کامپیو ترها و مودم ها می توان در مصرف برق صرفه جویی نمود. البته مصرف این تجهیزات به اندازه تجهیزات بزرگ خانگی نیست ولی بی اثر هم نیست.
 
جلوگیری از اثرات نوسان برق: در صورت بروز نوسانات برقی در شبکه شما، به تجهیزات شبکه ای ضرری وارد نمی شود. استفاده از محافظ ها برای این کار مفید است. ولی این تجهیزات فقط در دامنه عملکرد خود مفید هستند. نوع ارزان قیمت این تجهیزات عملا کار زیادی انجام نمی دهد و در صورت بروز شوک های برقی جریان را به تجهیزات شبکه شما منتقل می نماید.
 
سر و صدای تجهیزات: تجهیزات کامپیوتری و شبکه ای بسیار کم صدا شده اند. ولی باز هم خاموش بودن آن ها در سکوت و نبودن سر و صدا در محیط تاثیر گذار است.
 
عمر تجهیزات: روشن بودن همیشگی تجهیزات شبکه و کامپیوتری تاثیر بسزایی در کوتاه شدن عمر تجهیزات دارد. دیسک درایو ها در این زمینه حساستر می باشند. بالا رفتن دمای تجهیزات نیز در عمر آن ها تاثیر دارد.

عدم ارتباط: بعد از روشن نمودن تجهیزات ممکن است شبکه شما به درستی کار نکند. شما باید در ترتیب روشن نمودن تجهیزات دقت کنید. معمولا اول مودم های اینترنت را باید روشن کرد و بعد بقیه تجهیزات را. بالاخره ممکن است که روشن و خاموش نمودن تجهیزات در ارتباط و یا عدم ارتباط مجدد شما تاثیرگذار باشد.
 
بد خاموش نمودن تجهیزات: تجهیزات شبکه ای ممکن است در جایی نامناسب باشند که عمل خاموش و روشن نمودن را برای شما سخت کند. شما باید این تجهیزات را همانگونه که سازنده گفته خاموش و روشن کنید. نه اینکه تجهیزات را با قطع برق خاموش کنید. ممکن است خاموش و روشن نمودن تجهیزات به صورت صحیح برای شما سخت باشد. اما سعی کنید کار درست را انجام دهید.

You may also like

دیدگاهتان را بنویسید

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ