MAC Filtering در مودم های وایرلس

امروزه هک کردن وای فای مودم با استفاده از اپلیکیشن های غیرمجازی که در فضای مجازی منتشر می شود، به راحتی آب خوردن است. اگر شما نیز از اتمام زودهنگام و غیرطبیعی ترافیک اینترنت خود تعجب کرده اید، احتمالا هک شده اید. برای جلوگیری از هک مودم، راههای گوناگونی وجود دارد. اما مطمئن ترین راه، فعال کردن خاصیت مک فیلتر در مودم وایرلس خود است. قبل از آموزش طریقه مک فیلتر در مودم وایرلس ، ابتدا ببینیم که منظور از MAC Address چیست؟

MAC Address چیست؟

MAC Address مخفف عبارت Media Access Control Address به معنای “زیرلایه کنترل دسترسی به رسانه” می باشد. MAC Address یک آدرس فیزیکی ۶ یا ۸ بایتی است که توسط سازنده‌های کارت‌های واسط شبکه (قطعات سخت افزاری که امکان اتصال کامپیوترها به یکدیگر یا به یک شبکه را می‌دهند.) بر روی حافظه آن (اغلب بر روی ROM – حافظه فقط خواندنی) ذخیره می‌کنند. آدرس مک معمولاً آدرس فیزیکی (Physical Address) نیز خوانده می‌شود.

تمامی دستگاه‌هایی که به هر طریقی به یک شبکه متصل می‌شوند (از جمله تلفن‌های هوشمند، مودم‌های خانگی، لپ تاپ‌ها و…) دارای یک مک آدرس جداگانه هستند. به این ترتیب در یک شبکه داده‌ها به مقصد و واسط شبکه مشخص ارسال می‌شوند.

مک فیلترینگ (MAC Filtering) چیست؟

امروزه مودم های وایرلس تنها یک دستگاه اتصال به اینترنت نیستند. مودم ها دارای قابلیتهای مفید بسیاری هستند که یکی از آنها، جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به شبکه وایرلس و استفاده از مک فیلتر در مودم وایرلس برای این منظور می باشد.

به این صورت که در تنظیمات مودم وایرلس خود تعیین می کنید که چه دستگاههایی اجازه دسترسی به شبکه وایرلس شما را داشته باشند و چه دستگاههای نداشته باشند. شما می توانید مک آدرس(MAC Address) بخصوص آن دستگاه را در تنظیمات وایرلس خود وارد کنید و تنها به آنها اجازه ورود و دسترسی به شبکه را صادر کنید .

تنظیمات مک فیلتر در مودم وایرلس :

مسیر دسترسی به ویژگی مک فیلتر، در مودم های مختلف متفاوت است. ما در اینجا طریقه دسترسی به تنظیمات مک فیلتر برخی مودم های پرکاربرد که در کشورمان استفاده می شوند را توضیح می دهیم. بطور کلی نحوه دسترسی و تنظیمات مربوط به مک فیلتر مودم وایرلس در تمامی مودم ها تقریبا یکسان است.

TP-Link  :

پس از وارد شدن به پنل تنظیمات مودم، مطابق شکل زیر وارد بخش Interface Setup شده  و به بخش Wireless میروید.  بعد در قسمت Wireless MAC Address Filter قسمت Active گزینه Activated رو فعال کنید.

تنظیم مک فیلتر در مودم وایرلس Tp-link
تنظیمات مربوط به مک فیلترینگ در مودم های وایرلس Tp-link

سپس در قسمت Action ، گزینه Allow Association رو انتخاب کرده و  در قسمت Mac Address ها ، مک آدرس دستگاههایی رو وارد کنید که مجاز به استفاده از شبکه بی سیمتون هستند.

سپس تنظیمات را save کنید.

D-Link :

پس از وارد شدن به صفحه اصلی تنظیمات مودم، از منوی بالای صفحه گزینه ADVANCED را انتخاب کنید. سپس از منوهای سمت چپ گزینه Wireless Mac Filter را انتخاب می کنید و صفحه ای مطابق شکل زیر باز می شود. 

تنظیم مک فیلتر در مودم وایرلس D-link
تنظیمات مک فیلترینگ در مودم وایرلس D-link

ابتدا Status  را در حالت Activated  قرار می دهید. سپس گزینه Action  را در حالت Allow Association قرار می دهید. 

در این حالت وسایلی که MAC Address آنها در لیست پایین وارد شده باشند، اجازه اتصال به مودم را دارند. سپس شما باید MAC Address وسایل مورد نظر را در هر ردیف وارد کنید.

Zyxel :

در مودم های زایکسل، پس از لاگین کردن به مودم، ابتدا به قسمت Network رفته و سپس Wireless Lan را انتخاب کنید. در اینجا گزینه‌ی Mac Filter قابل مشاهده است. بر روی گزینه Active MAC Filter  کلیک کرده و در صفحه ی باز شده همانند سایر مودم ها ابتدا Allow یا Deny را انتخاب و سپس مک آدرس‌های مورد نظرتان را وارد کنید و درنهایت بر روی Apply کلیک کنید.

تنظیم مک فیلتر در مودم وایرلس Zyxel
تنظیمات مک فیلترینگ در مودم وایرلس Zyxel

Linksys :

برای تنظیمات مک فیلتر در مودم وایرلس Linksys، پس از لاگین کردن به مودم، وارد قسمت Wireless شوید. سپس بر روی Wireless MAC Filter کلیک نمایید. در بالای صفحه، ابتدا قابلیت مک فیلترینگ را فعال (Enable) نمایید. سپس مشخصی می کنید که لیست مک آدرس های داده شده می خواهید به مودم دسترسی داشته باشند (Permit) و یا جزء لیست سیاه باشند (Block).
در آخر نیز در قسمت MAC Address Filter List می توانید لیست مک آدرس های مورد نظرتان را وارد کنید و در آخر بر روی Save Setting کلیک نمایید.

تنظیم مک فیلتر در مودم وایرلس Linksys
تنظیمات مک فیلترینگ در مودم وایرلس Linksys

Huawei :

برای مک فیلتر در مودم وایرلس هواوی، پس از وارد شدن به بخش تنظیمات مودم، ابتدا از صفحه اصلی کانفیگ مودم، از منوی سمت چپ گزینه Basic و زیر منوی WLAN را انتخاب کنید. در صفحه جدید سربرگ WLAN Filtering را انتخاب کنید. در این صفحه تیک گزینه Enable را فعال کنید. حالا از بخش Filtering mode یکی از دو گزینه زیر را انتخاب کنید:

Blacklist اگر لیستی از دستگاه های خاصی را دارید که می خواهید فقط آنها به اینترنت وصل شوند، این گزینه را انتخاب نمایید.
Whitelist اگر لیستی از دستگاه هایی را دارید که قصد دارید اجازه ندهید آنها به اینترنت وصل شوند و بقیه دستگاهها (غیر از این موارد مشخص شده) به اینترنت دسترسی داشته باشند، این گزینه را انتخاب نمایید.

سپس از بخش Select SSID نام WiFi خود را انتخاب کنید (معمولا بصورت پیش فرض گزینه اول، نام وای فای شماست). حالا در بخش Source MAC address، لیست دستگاه های مجازی که می توانند از مودم استفاده کنند را قرار دهید. سپس گزینه Submit را انتخاب کنید. این کار را برای تمامی دستگاه های مورد نظرتان انجام دهید.

تنظیمات مک فیلتر در مودم وایرلس Huawei
تنظیمات مک فیلترینگ در مودم وایرلس Huawei

You may also like

دیدگاهتان را بنویسید

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ