6 نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت را بشناسیم

امروزه با کشیده شدن اینترنت به خانه ها و منازل و نفوذ بیشتر آن در میان خانواده ها اکثر والدین با این مشکل رو به رو هستند که نمی خواهند فرزندان خود وارد اینترنت شوند و یا حداقل در زمان هایی خاص این محدودیت را برای فرزندان اعمال کنند. راه های گوناگونی وجود دارد که این محدودیت ها اعمال شود. همچنین با فراگیر شدن استفاده از گوشی های هوشمند و مصرف بالای نرم افزار های این گوشیها از پهنای باند اینترنت، نیاز است تا خانواده ها به نوعی این مصرف را کنترل کنند. یکی از بهترین روش ها برای محدود کردن مصرف اینترنت، استفاده از نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت است که این کار را به راحتی انجام می دهند.

در این نوشتار، به معرفی 6 نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت خواهیم پرداخت که 3 نرم افزار برای استفاده در محیط ویندوز بوده و 3 نرم افزار بر روی گوشی های هوشمند قابل نصب و استفاده می باشند.

  نرم افزارهای محدود کننده مصرف اینترنت در ویندوز

1- نرم افزار Blumentals Surfblocker

اولین نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت که بهتون معرفی می کنیم، نرم افزار Blumentals Surfblocker می باشد. بوسیله این نرم افزار قادر هستید تا دسترسی کاربران یک سیستم را به طور دائم و یا برای مدت زمان مشخصی به اینترنت محدود نمایید.

همچنین امکان بلوکه کردن سایت ها و هم چنین برنامه ها به اینترنت در این نرم افزار وجود دارد. برای نمونه می توانید فقط اجازه چک کردن ایمیل ها و مرور مطالب مرتبط با درس و یا کار را فراهم کنید. همچنین می توانید برای دسترسی به اینترنت رمز عبور قرار داده و تا مدت مشخصی اینترنت را قطع کنید.
نکته قابل توجه این برنامه این است که با محدود کردن دسترسی خودکار سیستم، خود را از بسیاری از محتواهای مخرب و مضر نیز محافظت می کنید. Blumentals Surfblocker نرم افزاری ساده، کم حجم و کامل برای رفع نیاز های شما برای ایجاد محدودیت به اینترنت می باشد.

محیط نرم افزار Blumentals Surfblocker

امکانات و قابلیت های نرم افزار :

امکان محدود کردن دسترسی به اینترنت به صورت کامل و یا قسمتی از آن، و نیز مشخص نمودن زمان و میزان محدودیت اعمال شده.

امکان جلوگیری از دسترسی به سایت هایی مشخصی و تعیین شده و باز گذاشتن دسترسی به سایر سایت ها و برنامه ها.

توانایی محدودیت زمانی برای استفاده از اینترنت.

امکان قطع و یا وصل نمودن دسترسی به اینترنت با تنها یک دکمه.

قرار دادن رمز عبور برای جلوگیری از دسترسی نا خوانده به اینترنت.

پشتیبانی کامل از تمامی ویندوزها.

2- نرم افزار Internet Lock

یکی از ساده ترین و بهترین نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت و دسترسی فرزندان به اینترنت، نرم افزار Internet lock است. این نرم افزار، نرم افزاری قدرتمند و مناسب برای کاربرانی است که قصد دارند اینترنت را برای کاربران دیگری که از یک رایانه استفاده می کنند به نوعی قفل یا از دسترس خارج نمایند. این ابزار با داشتن انواعی از تنظیمات و اعمال انواع محدودیت ها انواع سایت های مختلف را از دسترس خارج کرده و یا حتی به طور کامل اینترنت را قفل می نماید.

این نرم افزار که با انواع مرورگرها سازگاری داشته و می تواند با انواع پروتوکل هایی که برای برقراری اینترنت استفاده می شوند هماهنگی پیدا کند، توانایی شناسایی و سازگاری با تمامی مدل های کانکشن را هم دارد و به همین دلیل استفاده از تمامی قسمت های نرم افزار بسیار آسان خواهد شد.

امکان زمان بندی قطع دسترسی به اینترنت هم از امکانات جالب این ابزار است. نرم افزار  Internet Lockکه از واسط کاربری بسیاری ساده ای بهره می برد، به سادگی قابل استفاده بوده و به همین دلیل والدین به راحتی می توانند از این ابزار استفاده کنند. این ابزار دارای حجم منسبی برای دانلود می باشد.

محیط نرم افزار Internet Lock

قابلیت های کلیدی نرم افزار Internet lock

 سازگار با انواع مرورگرها و نرم افزار رایج اینترنتی

امکان از دسترس خارج نمودن سایت ها و اینترنت

امکان زمان بندی عملکردها

ایمن سازی و از دسترس خارج کردن با قرار دادن پسورد

استفاده بسیار آسان از نرم افزار

عدم نفوذ پذیری نرم افزار

سازگاری با انواع پروتوکل ها و امکان محدود کردن نرم افزار از طریق پورت ها

هماهنگی با انواع کانکشن ها

سازگار با نسخه های مختلف سیستم عامل محبوب مایکروسافت ویندوز

3- نرم افزار NetLimiter

با اجرای NetLimiter، لیستی از اپلیکیشن‌های فعال که از اینترنت شما مصرف می‌کنند، ظاهر می‌شود. قطعا برخی نرم‌افزارها بیشتر از سایرین از پهنای باند شما استفاده می‌کنند، اما هدف NetLimiter، شناسایی برنامه‌هایی‌ است که بیشتر از میزان مورد نیاز حجم مصرف کرده‌اند.

به صورت پیش‌فرض، محدودیت 5KB/s برای دانلود و آپلود تنظیم شده که شما می‌توانید با زدن تیک مربوطه کنار هر نرم‌افزار، این محدودیت را به سرعت ایجاد کنید. اما برای ویرایش میزان محدود کردن پهنای باند مصرفی، بر روی عدد راست‌کلیک کرده و تا منوی ویرایشگر ظاهر شود. در تب Rule، قادر به تغییر محدودیت پهنای باند هستید.

محیط نرم افزار NetLimiter

با رفتن به تب Scheduler، می‌توانید زمان ابتدا و انتهایی محدودیت اعمال‌شده را مشخص کنید. برای این کار، بر روی Add کلیک کرده و فعالیت دلخواه را بسازید. به عنوان مثال، می‌توانید بر روی مرورگر خود در زمان‌هایی خاص از روز، محدودیت مصرف اینترنت و پهنای باند را ایجاد کنید.

NetLimiter نیز رایگان نبوده و جهت استفاده از همه امکانات آن، باید 19.95 دلار برای نسخه Lite و 29.95 دلار برای نسخه Pro آن بپردازید. البته پس از نصب اولیه، تا 28 روز امکان آزمایش و تست نرم‌افزار را خواهید داشت.

نرم افزارهای محدود کننده مصرف اینترنت در گوشی

برنامه‌های زیادی برای نظارت بر چگونگی مصرف اینترنت همراه برای سیستم عامل اندروید و سیستم عامل iOS وجود دارد. اگر چه اندروید خود ابزارهایی برای رصد داده‌ها دارد، اما در نهایت هیچ کدام از ابزارهای iOS و اندروید برای نظارت و البته مدیریت جامع، کافی نیستند. در این قسمت، نرم‌افزارهای مفید کنترل و نظارت بر روی مصرف داده‌ها برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS معرفی می شود.

1- نرم افزار My Data Manager

My Data Manager  برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس است. این برنامه رایگان دارای هیچ تبلیغی نیست و استفاده از داده‌های موبایل ، وای‌فای و رومینگ را پیگیری می‌کند. شما باید محدودیت داده‌ها، دوره تجدید و تاریخ تمدید را وارد کنید تا بتوانید عملکرد مصرفی اینترنت را کاملا تحت اختیار بگیرید.

حالا به برگه summary رفته و استفاده از داده‌های تلفن همراه ، وای‌فای و یا رومینگ را در صورت وجود دریافت کنید. در برگه tracker برنامه، شما فهرستی از برنامه‌هایی که از داده‌های تلفن همراه و یا وای‌فای شما استفاده می‌کنند دریافت خواهید کرد. به این ترتیب می‌توانید رفتار خود را بر حسب داده‌های تلفن‌تان تنظیم کنید.

نرم افزار My data manager

یکی دیگر از قابلیت‌های مناسب در این برنامه توانایی تنظیم انواع زنگ هشدار برای استفاده اینترنت برنامه‌های مختلف یا رسیدن به حجمی معین است.

با استفاده از ویژگی Set Custom Alarm این امکان را دارید تا برای رسیدن به حد استفاده خاصی از داده‌ها، زنگ هشدار دریافت کنید.

2-    نرم افزار Glasswire Data Usage Monitor

نرم افزار Glasswire Data Usage Monitor

Glasswire، از محبوب‌ترین برنامه‌های نظارت بر ترافیک داده‌ها برای دسکتاپ است که یک نسخه هم برای اندروید دارد. مانند نسخه دسکتاپ، این برنامه بر مصرف شبکه و رفتار برنامه‌ها نظارت دارد. این نرم‌افزار قادر است برنامه‌هایی که روی گوشی هوشمند استفاده می‌کنید را ردیابی کرده و در صورت استفاده بیش از محدودیت معین شده به شما هشدار دهد. همچنین شما قادرید از مصرف داده‌ها در زمان واقعی مطلع شده و به مصرف برنامه‌ها در روز خاصی نگاه بیاندازید.

3-    نرم افزار DataMan Next

نرم افزار DataMan Next

DataMan  یک برنامه زیبا با ویژگی‌هایی که نیاز دارید را به شما ارائه می‌دهد. این برنامه به شما امکان پیگیری مصرف داده‌ها و جلوگیری از استفاده اضافه بر محدودیت را می‌دهد. همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا مصرف داده‌های خود را تمام وقت مشاهده کنید و ویژگی پیش‌بینی آن که به شما می‌گوید با توجه به استفاده فعلی از محدودیت خود تجاوز می‌کنید یا نه.

دیدگاه‌ها

  1. Mobin 9 آبان 1398 at 04:01

    سلام و خسته نباشید بابت مطالبتون واقعا ممنون خیلی کاربردیه.
    من یک مودم tdlte مبین نت تو خونه دارم و تعداد افراد خونه زیاده. راهی نیست که هر دستگاه رو محدود کنم مثلا روزی 500 مگ مصرف کنه؟ یا مثلا اینترنت قطع بشه اگر در 24 ساعت گذشته 2گیگ مصرف شد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ