آشنایی با روش های اتصال به اینترنت

از ابتدای تبدیل اینترنت به یک فناوری عمومی که همه کاربران از سراسر دنیا بتوانند به آن وصل شوند، روش های اتصال به اینترنت تغییرات چشمگیری را شاهد بوده است. از استفاده از خطوط تلفن تا استفاده از امواج فرکانسی و همچنین در همین اواخر در برخی مناطق خاص، استفاده از کابل های برق برای انتقال پهنای باند به درب منازل!

اما از میان تمام روش های موجود، شش روش از همه فراگیرتر بوده و در تمام دنیا کم و بیش از آن استفاده شده است. بعضی از این روش ها با آمدن تکنولوژی جدیدتر منسوخ شده و به فراموشی سپرده شده اند و برخی نیز به حیات خود ادامه داده و به مبارزه با سایرتکنولوژی های جدیدتر پرداخته اند.

در این مقاله به بررسی روش های اتصال به اینترنت و مزایا و معایب هریک خواهیم پرداخت :

1 – اینترنت Dial-up :

اینترنت Dial-up، یکی از اولین روش های اتصال به اینترنت بود.
اینترنت Dial-up

اگر از متولدین دهه 60 و بعضا 70 محسوب می شوید، حتما کارت های اینترنت Dial-up را به خاطر دارید. Dial-up  جزو روش‌های قدیمی و ساده دسترسی به اینترنت بود و با آن‌که سرعت بسیار کمی داشت (حداکثر 56 کیلوبیت در ثانیه)، اما در زمان خودش انقلابی در اتصال به اینترنت محسوب میشد. برای اتصال به اینترنت از این روش، به یک مودم Dial-Up نیاز بود که امکان نصب داخل کیس یا قرارگیری بیرون کیس را داشت. این روش از خط تلفن استفاده می کرد و به همین علت در زمان اتصال به اینترنت خط تلفن اشغال میشد.

روش Dial-up به نسبت روش های اتصال به اینترنت امروزی، واقعا اقتصادی و بهینه نبود و هزینه بالا و کیفیت پایینی به کاربران تحمیل میکرد. امروزه شاید بتوان فقط آن را برای مناطقی توصیه کرد که آنجا دسترسی به اینترنت‌های پرسرعت وجود ندارد، زیرا هم باید هزینه تلفن پرداخت شود و هم هزینه اشتراک اینترنت.

2- اینترنت پرسرعت ADSL :

اینترنت ADSL، یکی از روش های اتصال به اینترنت پرسرعت است.
اینترنت ADSL

یکی از عمومی‌ترین روش های اتصال به اینترنت ، استفاده از ADSL است. در این روش نیز از خط تلفن برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شود، اما نحوه کار با آن کمی متفاوت است. ارتباط صوتی روی تلفن فقط بخشی از طول موج فراهم شده توسط کابل مسی خط‌تلفن را مصرف می‌کند و بخش عمده‌ای از طول موج قابل استفاده روی خط تلفن آزاد می‌ماند. به همین علت می‌توان با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی که در مخابرات و خانه به خط تلفن وصل شده است، به انتقال اطلاعات پرداخت و دسترسی به اینترنت را با سرعتی بالا فراهم کرد.

مزایای استفاده از ADSL :

1- عدم اشغال خطوط تلفن: در زمان استفاده از اینترنت ADSL تلفن آزاد است و به آسانی میتوان از تلفن استفاده کرد و امکان استفاده همزمان از اینترنت و تلفن مقدور میباشد.

2- عدم پرداخت هزینه ی تلفن : به دلیل مورد اول که تلفن اشغال نیست. بنابراین هیچ هزینه ای در قبض تلفن برای شما لحاظ نخواهد شد.

3- شما در هنگام استفاده از اینترنت ADSL، بصورت 24 ساعته در صورت روشن بودن مودم ، آنلاین خواهید بود و ارتباط شما قطع نخواهد شد.

4- عدم وجود هزینه های اضافی :  در این نوع اینترنت تنها هزینه اشتراک ماهیانه را می پردازید و نیازی به پرداخت مالیات و آبونمان، هزینه ی مکالمه، عوارض و … ندارید.

5- پایداری و امنیت بسیار بالا : به علت استفاده از خطوط فیبر نوری و رمزگذاری های پیشرفته، پایداری و امنیت این نوع خطوط اینترنت افزایش پیدا کرده است.

6- در هنگام ثبت نام، می توان سرعت مورد نظر را انتخاب نمود.

7- نصب سریع و بسیار راحت.

معایب استفاده از ADSL :

1- چنانچه طول خطوط تلفن از حدی بلندتر باشد، سیگنال ضعیف تر میگردد، بیشترین فاصله برای سرویس دهی اینترنت ۵۴۶۰ متر است.

2- اینترنت ADSL در مکان های مختلف توسط یک مشترک، قابل استفاده نیست.

3- نمی توان خط تلفن مورد استفاده را به دلیل تجهیزات مخابراتی تغییر داد.

4- به دلیل ثابت بودن خط تلفن، امکان جابجایی اینترنت وجود ندارد.

ساختارADSL به نحوی است که سرعت دانلود اطلاعات بالاتر از سرعت آپلود آن است. مودم‌های ADSL نیز دارای انواع مختلفی است و عموما در انواع ساده و مجهز به اتصال Wi-Fi داخلی ارائه شده ‌است. مدل‌های ساده فقط از طریق یک کابل USB یا کابل شبکه به یک کامپیوتر وصل می‌شود.

3- اینترنت Wireless :

اینترنت Wireless، یکی از روش های اتصال به اینترنت پرسرعت است.
اینترنت Wireless

یکی از روش های اتصال به اینترنت پرسرعت، wireless میباشد که میتواند پهنای باندی بسیار بیشتر از آنچه که بوسیله سیم مسی تامین می شود را در اختیار مشترک قرار دهد . یکی از مزایای بارز این سرویس نسبت به سرویس های Adsl، ارائه سرعت آپلود بسیار بالاتر می باشد.

در این تکنولوژی ، از امواج رادیویی برای انتقال سیگنال بین دو دستگاه استفاده می گردد. همچنین User می تواند با پرداخت هزینه ای که با توجه به نیاز وی به پهنای باند سنجیده می گردد، از مزایای داشتن سرویس بالاتر بهره مند گردد. در این تکنولوژی، برخلاف سرویس های ADSL ،مخابرات و مراکز مخابراتی دخالتی در تحویل سرویس به مشترک نداشته و تنها مشترک و شرکت سرویس دهنده به صورت مستقیم با هم در ارتباط هستند. همچنین تجهیزات و زیر ساخت ها توسط شرکت سرویس دهنده تامین می گردد و مواردی از جمله دوری از مرکز و مشکلات بین مسیر که قبلا در سرویس ADSL منجر به کاهش کیفیت سرویس می شد وجود نخواهد داشت.

تنها محدودیتی که در این روش در نظر گرفته خواهد شد، انتقال سیگنالها در باند فرکانسی مجاز اینترنت بی سیم است. باند فرکانسی مجاز این خدمات در سراسر جهان، فرکانسهای 2.4 ، 5.4 و 5.8 میباشد و شرکتهای سرویس دهنده تنها در این فرکانس ها مجاز به ارائه سرویس به مشترکین می باشند. برای استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت بصورت بی سیم (Wireless )، ممکن است محدودیتهای زیر وجود داشته باشد که بایستی ابتدا توسط کارشناسان فنی بررسی و در صورت مطلوب بودن سرویس دهی نسبت به ارائه سرویس اقدام گردد :

عدم تداخل فرکانسی با مراکز دیگر : برای استفاده از این تکنولوژی ، لازم است موقعیت جغرافیائی مورد نظر از نظر تداخل فرکانسی سنجیده شود ، اگر در فاصله بین شرکت سرویس دهنده و مکان استقرار جغرافیایی مشتری، مکان واسط دیگری در حال استفاده از فرکانسهای مجاز بی سیم باشد، امکان تداخل فرکانسی وجود خواهد داشت که میتواند منجر به ایجاد مشکل در ارائه خدمات گردد. در صورت وجود اختلال فرکانسی، شرکت سرویس دهنده می تواند با اقداماتی از جمله  تغییر فرکانس در محدوده مجاز، انتقال سایت ارائه دهنده خدمات به یکی دیگر از پاپ سایت های خود که در محدوده پوشش دهی وجود دارد، امکان سرویس دهی مطلوب را بررسی نماید.

تامین خط دید مستقیم بین سرویس دهنده و مشتری : تنها عیب این سرویس را می توان تضعیف احتمالی سیگنال با شرایط جوی همچون باد و طوفان دانست.

4- اینترنت Wimax :

اینترنت Wimax، یکی از روش های اتصال به اینترنت همراه
اینترنت Wimax

تهیه زیرساخت‌های لازم برای اتصال از طریق اینترنت کابلی بسیار پر هزینه است. زیرا شرکت‌ها یا دولت‌ها باید هزینه سنگین نصب شبکه‌های متعدد برای رساندن کابل به واحدهای مختلف مسکونی یا اداری را متقبل شوند. همچنین فناوری DSL نیز نیاز به زیرساخت‌های مخابراتی خطوط تلفن ثابت دارد و همین امر سبب می‌شود این فناوری بیشتر به شهرها محدود شده و بسیاری از روستاها یا نواحی بین شهری از دسترسی به اینترنت محروم باشند. شاید اینترنتی با سرعت بالا و البته بدون نیاز به سیم که در عین حال مناطق گسترده‌ای را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد، بتواند این مشکل را حل کند. فناوری وایمکس (WiMAX) برای حل این مشکلات وارد عرصه دیجیتال شد.

وایمکس شباهت‌ زیادی به شبکه‌ معمولی وای‌ ـ‌ فای دارد، با این تفاوت که گستره پوشش آن به مراتب بیشتر است و به این ترتیب می‌توان از آن در مناطقی که حتی شبکه تلفنی هم وجود ندارد، استفاده کرد. یک سیستم وایمکس دارای دو بخش عمده است که عبارتند از «دکل وایمکس» و «دریافت‌کننده وایمکس».

دکل وایمکس (WiMAX tower) شباهت زیادی به دکل‌های شبکه‌های تلفن همراه دارد. دکل وایمکس می‌تواند منطقه‌ بسیار گسترده‌ای را تحت پوشش خود قرار دهد. دکل وایمکس از طریق کابل به شبکه اینترنت متصل می‌شود یا این‌که با اتصال به دکلی دیگر به تبادل داده می‌پردازد. دریافت‌کننده وایمکس نیز مودمی ساده است که باید به آنتن ویژه‌ای متصل شود. در برخی مدل‌ها از مودم‌های وایمکس، این آنتن درون مودم جای گرفته است.

مزایای وایمکس :

وایمکس با توجه به هزینه کم و انعطاف پذیری بیشتر، محبوبیت بالاتری نسبت به سایر روش های اتصال به اینترنت دارد. این نوع شبکه اینترنتی سریع تر از دیگر شبکه ها نصب و راه اندازی می شود. زیرا سیم کشی نیاز نداشته وهمه چیز به لطف طول موج انجام می گیرد. همچنین به وجود آمدن مشکلی در آن نسبت به دیگر اینترنت ها بسیار کمتر است از این رو می تواند یک مزیت بزرگ برای وایمکس محسوب شود.

وایمکس را می توان در هر جایی مورد استفاده قرار داد و تنها برای خانه نیست. شما همچنین می توانید برای دستگاه تلفن همراه یک سرویس وایمکس اشتراکی خریداری کنید که بوسیله دانگل USB عمل می کند. این دانگل به لپتاپ یا تلفن هوشمند متصل می شود.

وایمکس علاوه بر دسترسی به اینترنت، می تواند قابلیت انتقال ویدئو و صدا و همچنین دسترسی به تلفن همراه را فراهم آورد. از آنجایی که فرستنده وایمکس می تواند فاصله چندین مایلی را با سرعت 30 تا 40 مگابیت برثانیه پوشش دهند یکی از بهترین راه ها برای مناطقی بوده که نمی توان اینترنت سیمی را در آنها به کار گرفت. همچنین می توان از سرعت قابل توجهی بهره برد.

معایب وایمکس :

به طور کلی WiMAX هنگامی که از ایستگاه اصلی فاصله بسیاری پیدا می کند با آنتن دهی نامناسبی رو به رو می شود که موجب عملکرد نامطلوب خواهد شد. این بدان معناست که حتی یک کاربر نیز نمی تواند تجربه خوبی با آن داشته باشد. هنگامی که وایمکس در نزدیکی ایستگاه مورد نظر است سرعت آن به 30 مگابیت برثانیه می رسد، اما با فاصله طولانی کمتر از 1 مگابیت برثانیه خواهد شد.

این شبیه به زمانی بوده که چندین نفر به یک روتر متصل شده و موجب اشغال کردن کل پهنای باند می شوند و سرعت را کاهش می دهند. بنابراین از معایب این شبکه دوری از ایستگاه اصلی بوده و نباید آن را در فاصله طولانی از منبع اصلی به کار گرفت.

5- اینترنت همراه :

اینترنت 3G و 4G، یکی از روش های اتصال به اینترنت
اینترنت همراه

اینترنت همراه اصطلاحا به اینترنتی اطلاق می گردد که از طریق سیمکارت قابلیت انتقال پیدا می کند. اگر یک سیم کارت موبایل ( به عنوان مثال همراه اول یا ایرانسل)  دارید، می‌توانید به اینترنت همراه متصل گردید. اولین نسل از اینترنت همراه، GPRS نام دارد که دارای سرعت اتصالی بسیار پایین است و چیزی شبیه اینترنت Dial-up در اختیار کاربر قرار می دهد. برای استفاده از سرویس GPRS روی سیم کارت، باید تنظیمات آن را از سرویس دهنده دریافت و در گوشی خود وارد کنید. گاهی نیز با نصب سیم کارت در گوشی به‌طور خودکار این تنظیمات توسط مخابرات به گوشی ارسال می‌شود.

در ضمن نسخه جدید GPRS که با نام EDGE (یا نسل دوم 2G) نیز شناخته می‌شود نیز قابل استفاده است که از حداکثر سرعت 237 کیلوبیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند. این اینترنت بیشتر برای استفاده توسط خود گوشی توصیه می‌شود و بالطبع برای استفاده از آن باید در منطقه‌ای با آنتن‌دهی مناسب قرار داشته باشید. در ضمن گوشی شما نیز باید توانایی پشتیبانی از فناوری GPRS را داشته باشد.

نسل بعد از EDGE، نسل سوم اینترنت همراه یا 3G نامیده می شود. در نسل سوم شبکه‌های مخابراتی، حداکثر سرعت دانلود اطلاعات می‌تواند به 56 مگابیت در ثانیه نیز برسد (نوع گوشی مورد استفاده نیز در دسترسی به حداکثر سرعت و نحوه پشتیبانی از آن نیز تاثیرگذار است).

نسل سوم همراه (3G) :

سرویس3G  نیز به آنتن‌دهی مناسب نیاز دارد و در مناطق مختلف سرعت انتقال اطلاعات می‌تواند متغیر باشد. با این حال سرعت انتقال اطلاعات بسیار بیشتر از آن چیزی است که توسط GPRS یا یک اتصال DialUp تجربه می‌کنیم. کاربران این سری از اتصالات اینترنتی می‌توانند یک مودم جیبی که شبیه یک حافظه فلش بزرگ است تهیه کرده و با نصب سیم کارت درون آن و سپس اتصال به پورت USB کامپیوتر، دستگاه خود را از طریق اینترنت سیم کارت به اینترنت وصل کنند

نسل چهارم همراه (4G) :

4G ، تکنولوژی نسل چهارم شبکه های مخابراتی می باشد. در نسخه استاندارد نسل چهارم شبکه های مخابراتی ، سرعت دانلود اطلاعات هنگام تحرک بالا (در ماشین و قطارهای تندرو) حداقل ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و هنگام تحرک پایین (هنگام پیاده‌روی و در منزل) سرعتی معادل یک گیگابیت بر ثانیه باشد. اینترنت نسل چهار ایرانسل از نوامبر 2014 با فرکانس 1800MHZ در باند 3 و از نوع FDD فعال شد و همچنین فرکانس 2300MHZ  در باند 40 فعال شده است.

تمامی گوشی‌هایی که فرکانس مذکور را در شبکه نسل چهار خود دارند قابلیت اتصال خواهند داشت. و همچنین توسط مشترکین استفاده کننده از سرویس 4G ایرانسل سرعتی برابر با ۵۰ مگابیت در ثانیه نیز توسط کاربران تأیید شده است . شرکت همراه اول نیز اینترنت نسل چهار خود را در فرکانس 2600MHZ و باند 7 فعال سازی کرده است و گوشی هایی که فرکانس مذکور را داشته باشند قابلیت اتصال خواهند داشت.

6- اینترنت ثابت TD-LTE :

اینترنت TD-LTE، جدیدترین روش های اتصال به اینترنت پرسرعت و همراه
اینترنت TD-LTE

فناوری TD-LTE در حقیقت آخرین نسل اینترنت ثابت است که اینترنت را به صورت بی‌سیم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این فناوری در مقایسه با سایر فناوری‌های اینترنت ثابت از جمله Dial-up، ADSL و WiMAX تجربه سرعت بالاتری را برای کاربران به ارمغان می‌آورد و محدودیت‌هایی مانند سرعت پایین، عدم امکان جابجایی مودم، محدودیت‌های ظرفیت در مراکز مخابراتی، و … را بر طرف کرده‌ است. برای آشنایی بیشتر با تکنولوژی TD-LTE، می توانید مقاله “LTE چیست” را مطالعه نمایید.

برای استفاده از این فناوری، در حال حاضر شما می‌توانید از خدمات یکی از 2 شرکت شرکت‌ ایرانسل یا شرکت مبین نت استفاده نمایید. البته در ادامه دیگر شرکت‌ها و اپراتورها نیز قصد ورود و ارائه این سرویس را دارند.

پس از انتخاب ارائه دهنده سرویس TD-LTE خود، شما نیاز به یک مودم و یک سیم کارت برای استفاده از این سرویس دارید. سیم کارت‌های ارائه دهنده این نوع سرویس خاص بوده و تنها قادر به دریافت و ارسال داده می‌باشند و قابلیت مکالمه با آن‌ها وجود ندارد. همچنین مودم‌های این سرویس‌ها نیز خاص می‌باشد، چرا که باید هماهنگ با بازه فرکانسی باشد که شرکت ارائه دهنده سرویس TD-LTE در آن بازه کار می‌کند.

معمولا مودم و سیم کارت با هم و در یک پکیج در اختیار شما قرار می‌گیرد. پس از دریافت مودم کافی است از طریق کابل یا وای فای به آن متصل شده و از اینترنت آن استفاده نمایید. بسته‌های اینترنتی نیز در قالب حجم و سرعت متفاوت قابل دریافت و فعال‌سازی بر روی سیم کارت می‌باشند.

مودم ها معمولا نیاز به کانفیگ اولیه دارند که در صورت خرید در قالب پکیج، این تنظیم انجام شده است. همچنین برای انجام تنظیمات بیشتر، می‌توانید مانند مودم ADSL با زدن آدرس IP مودم و یوزرنیم و پسورد پیش فرض مودم که بر روی آن نوشته شده است، وارد صفحه مودم شده و سایر تنظیمات مانند تغییر نام SSID و پسورد وای فای مودم، محدودیت‌های دسترسی به مودم و سایر موارد را انجام دهید.

مطابق ادعای شرکت‌های ارایه دهنده، سرویس‌های اینترنت TD-LTE موجود در ایران قابلیت ارائه خدمات و ارسال و دریافت اطلاعات را تا سرعت 40Mbps دارا می‌باشد. البته میزان سرعت دریافتی شما به موقعیت مکانی شما و تعداد دستگاه‌های استفاده کننده در محدوده شما نیز بستگی دارد. اما در صورت ارایه سرویس مناسب، در حال حاضر فناوری TD-LTE را می‌توان بهترین و سریع ترین فناوری دسترسی به اینترنت ثابت در ایران نامید که می‌توانید از آن استفاده نمایید.

You may also like

دیدگاهتان را بنویسید

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ