بهبود عملکرد مودم TD-LTE مبین نت

پس از عبور از مسیر پر‌ فراز‌ و‌ نشیب فناوری، از Dial Up و ADSL و وایمکس، انتظار کاربران از اینترنت TD-LTE ، دسترسی به اتصالی پایدار با سرعتی بالا و بدون قطعی و نوسان‌های مکرر است. اما در بعضی موارد با صرف هزینه‌های بسیار و توجه به تمام نکات سفارش‌شده از سمت اپراتورها، باز‌هم کاربران از وضعیت اینترنت خود رضایت کافی ندارند و نیاز به بهبود عملکرد مودم آنان احساس می شود.

با‌توجه به اینکه مودم‌ها نقطه اتصال بین دنیای اینترنت و رایانه یا تلفن همراه مشترکین هستند، در مرحله اول توجه به وضعیت مودم و عواملی که مانع از عملکرد صحیح آن می‌گردند مورد توجه کاربر و اپراتور قرار می‌گیرد. در این مقاله سعی داریم به بررسی عوامل و شرایطی که مانع از دریافت سرعت مناسب می‌شود بپردازیم. همچنین عواملی که عملکرد مودم TD-LTE شرکت ارتباطات مبین نت را بهبود می‌بخشد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

بهبود عملکرد مودم
بهبود عملکرد مودم TD-LTE مبین نت

عوامل موثر بر بهبود عملکرد مودم TD-LTE

وظیفه‌ مودم برقراری ارتباط با اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت (ISP) است تا بتوانید از این شبکه جهانی استفاده کنید ؛ اما واقعیت امر این است که عوامل بسیاری در عملکرد مودم اختلال ایجاد می‌کنند و نباید انتظار داشت در تمامی نقاط منزل یا محل کار خود سیگنال خوبی دریافت کنید . با ‌این وجود با رعایت نکاتی ساده می‌توان عملکرد مودم را بهبود بخشید و به سیگنال مناسب‌تری دست یافت. آنچه تمامی اپراتورها به مشترکین توصیه می‌کنند به شرح زیر است :

استفاده از کابل LAN به جای وای ‌فای : تا جایی‌که می‌توانید از وسایلی استفاده کنید که با کابل به مودم وصل می‌شوند. این امر باعث می‌شود ازدحام شبکه شما کمتر شود.

نزدیکترین فاصله تا مودم : اگر امکان کابل‌کشی و اتصال بصورت LAN را ندارید ، سعی کنید در نزدیکترین فاصله به مودم قرار بگیرید تا سیگنال‌های وای فای قوی‌تری دریافت کنید.

دوری از وسایل الکترونیکی:  وسایلی مانند یخچال، مایکروویو و دستگاه‌های بلوتوث، تلفن بی‌سیم و واکی‌تاکی ممکن است به دلیل ایجاد نویز یا امواج در کارکرد ارتباط وای فای مودم اختلال ایجاد کنند . بهتر ‌است مودم در بیشترین فاصله از این وسایل قرار گیرد.

فاصله مودم از سطح زمین : بسیاری از کاربران مودم را در نزدیکترین فاصله به پریز برق و بر روی زمین قرار می‌دهند اما بهتر است بدانید که قرار دادن مودم در محلی که حداقل 50 سانتی متر از سطح زمین ارتفاع داشته باشد باعث می‌شود سیگنال بهتری دریافت کنید و از ایجاد مانع برای پخش سیگنال وای فای نیز جلوگیری می‌کند.

دوری از دیوارهای بتنی و فلزی : دیوارهای بتنی و فلزی عملکرد مودم را مختل و باعث تضعیف سیگنال می‌شوند. در ‌نتیجه باید از قرار‌دادن مودم در محلی مانند انباری و پارکینگ که با این دیوارها محصور شده خودداری کرد. همچنین پنجره های آلومینیومی نیز در عملکرد وای فای مودم ایجاد اختلال می کنند. بهتر است مودم با فاصله از پنجره آلومینیومی قرار بگیرد.

تغییر کانال وای فای : یکی از دلایلی که باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شود، تراکم سیگنال‌های وای فای است . این مشکل در مناطق شلوغ و پر جمعیت مانند آپارتمان‌ها و بلوک‌های ساختمانی، بیشتر به چشم می‌خورد. بسیاری از همسایه‌های شما با استفاده از دستگاه‌های بی سیم که امواج انبوه رادیو و تلویزیون را همراه با سیگنال‌های قوی به اطراف ارسال می‌کنند، باعث تضعیف هر چه بیشتر قدرت وای فای می‌شوند.

مودم‌های وای فای می‌توانند در فرکانس‌های مختلفی که رایج‌ترین آن‌ها فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز است، عمل کنند . در حال حاضر بیشتر مودم‌ها در فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز کار می‌کنند. در این فرکانس، ۱۳ کانال وجود داشته و هر کانال ۲۰ مگاهرتز با دو کانال اطراف خود فاصله دارد . بنابراین با توجه به این فاصله، هر یک از این ۱۳ کانال حداقل با دو کانال دیگر همپوشانی دارد. این همپوشانی سبب تداخل سیگنال‌ها شده و می‌تواند روی سرعت اتصال شما، تأثیر منفی بگذارد و با حتی ممکن است اتصال شما به اینترنت به صورت کامل قطع شود.

برای بهبود این مشکل و جلوگیری از این تداخل‌ها ، باید از کانال‌های شماره ۱، ۶ و ۱۱ کانال وای فای خود را انتخاب کنید . به این کانال‌ها اصطلاحاً کانال‌های clean یا تمیز گفته می‌شود.

بیشتر مردم به کانال‌های مودم روتر خود توجه نکرده و آن را تغییر نمی‌دهند . بنابراین اعمال تغییرات شما در این بخش می‌تواند بسیاری از مشکلات را کم کرده و از ازدحام سیگنال‌های اضافی موجود به صورت چشم‌گیری جلوگیری کند.

برای انتخاب بهترین کانال وای فای در مودم های TD-LTE، ابتدا وارد تنظیمات مودم شده و در قسمت WLAN گزینه channel را انتخاب و آن را در وضعیت Auto قرار دهید تا مودم به صورت خودکار انتخاب بهترین کانال را برای دریافت امواج وای فای مدیریت کند.

مودم برای تشخیص این موضوع از الگوریتم استفاده می‌کند و درصورت تغییر باید نرم افزار آنالیز بررسی و سپس درصورت مشاهده، تغییرات انجام شود.

بررسی وضعیت RSRP و SINR : پارامتر RSRP  معرف قدرت سیگنال دریافتی است. در تمامی مودم‌ها هرچه این عدد کوچک‌تر و منفی باشد قدرت دریافت سیگنال توسط مودم بهتر خواهد بود. پارامتر SINR  نیز معرف کیفیت سیگنال دریافتی است که هرچه این عدد بزرگتر و مثبت باشد سیگنال با نویز کمتری دریافت می‌شود. بررسی این دو پارامتر در اصل بررسی ارتباط مودم تا دکل‌های نصب شده در سطح شهر است.

قراردادن مودم در فضای باز : یک راهکار ساده برای افزایش قدرت سیگنال یا RSRP قراردادن مودم در نزدیکی پنجره است که باعث می‌شود امواج بهتری توسط مودم دریافت گردد.

استفاده از تقویت‌کننده : امروزه تقویت‌کننده‌های بسیاری در بازار وجود دارند که با قرار گرفتن در کنار مودم آنتن‌دهی شبکه وای‌فای را در نقاط کور منزل یا محل‌کار بهبود می‌بخشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ