بررسی مودم LTE مبین نت

با پیشرفت تکتولوژی های ارتباطی، اپراتورهای دیتا همواره می کوشند تا از این تکنولوژی های جدید بهره برده و بتوانند اولین نفری باشند که فناوری های جدید را به مشتریان خود عرضه کرده و گوی رقابت را از سایر رقیبان بربایند. از زمان ورود تکنولوژی LTE به حوزه فناوری های ارتباطی کشور، شرکت ارتباطات مبین نت کوشید تا در این عرصه حضور پیدا کرده و شبکه TD-LTE خود را راه اندازی نماید.

گرچه این شرکت به دلیل برخی مشکلات تا مدتی میدان را به رقیب خود شرکت ایرانسل واگذار کرده بود ، اما با ورود خود به صحنه رقابت و ارائه مودم ها و سرویس های قابل رقابت و سرعت 40 مگابیت بر ثانیه، توانست به سرعت جای خود را در این بازار پرمخاطب باز نماید.

شرکت ارتباطات مبین نت اکنون که این متن در حال نگارش است (مرداد 97)، سرویس TD-LTE خود را در 48 شهر کشور راه اندازی نموده است. این شرکت از 3 نوع مودم رومیزی بهره می برد که اگرچه قابلیت کار با باتری را ندارند، ولی هرجا که پریز برق وجود داشته باشد می توان از آنها استفاده کرد . به همین خاطر به راحتی قبل حمل و استفاده در مکان های مختلف هستند. شایان ذکر است که در بررسی مودم lte مبین نت، این سه مدل تفاوت چندانی در نحوه کارکرد و آنتن دهی ندارند و برخی تفاوتهای جزیی در شکل ظاهری و تعداد پورتهای شبکه آنها وجود دارد.

در این نوشته به بررسی مودم lte مبین نت مدل B612 پرداخته و  قسمت های مختلف آن توضیح داده خواهد شد.

بررسی مودم LTE مبین نت :

جلوی مودم :

در هنگام بررسی مودم lte مبین نت مدل B612 ، اولین چیزی که خودنمایی می کند، بدنه سفیدرنگ و طراحی زیبای آن است. این بدنه از جنس پلاستیک مات است که باعث می شود در صورت تماس با مودم، لکه و اثرانگشت روی آن قرار نگرفته و به راحتی کثیف نشود. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، این مودم دارای چهار چراغ در سمت چپ و چراغ قدرت سیگنال گیری در سمت راست می باشد.

چراغ اول، چراغ پاور بوده که وقتی مودم را به برق می زنیم روشن می شود.

چراغ دوم چراغ اتصال به شبکه TD-LTE مبین نت می باشد. این چراغ در صورتی که قرمز رنگ باشد نشاندهنده عدم اتصال به شبکه است. چراغ آبی (فیروزه ای) نشاندهنده اتصال به شبکه با سیگنال مناسب بوده و چراغ سبز نشاندهنده اتصال به شبکه با سیگنال بسیار قوی می باشد.

چراغ سوم چراغ Wifi مودم است که در صورت فعال بودن Wifi، روشن می باشد.

چراغ چهارم چراغ پورت LAN مودم است که در صورت اتصال مودم به کامپیوتر با استفاده از کابل شبکه، روشن خواهد بود.

چراغ سیگنال نیز دارای 5 چراغ است که بیانگر قدرت سینگال گیری مودم در منطقه ای است که از آن استفاده می کنید. لازم به ذکر است که با روشن بودن حتی یک چراغ سیگنال نیز قادر به استفاده از اینترنت هستید ولی مسلما سیگنال قوی تر، کیفیت و پایداری بیشتری برای شما به ارمغان می آورد.

بررسی مودم lte مبین نت مدل B612
قسمت جلویی مودم lte مبین نت – مدل B612

پشت مودم :

قسمت پشت مودم محل اتصال کابل شبکه و کابل آداپتور مودم است. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید مودم B612 مبین نت، دارای 4 پورت LAN و یک پورت کابل تلفن (RJ11) می باشد. همچنین در قسمت سمت راست آن محل ریست کردن مودم است که در صورت نیاز می توان از آن برای برگرداندن تنظیمات مودم به تنظیمات کارخانه استفاده کرد.

بررسی مودم lte مبین نت مدل B612
قسمت پشت مودم lte مبین نت مدل B612

در قسمت بالایی و بعد از برداشتن درپوش، محل اتصال آنتن های تقویتی مودم را مشاهده می کنید . می توانید در صورت نیاز به قدرت سیگنال بیشتر، با تهیه آنتن تقویتی از آن استفاده کنید.

بررسی مودم lte مبین نت مدل B612
محل قرارگیری آنتن تقویت کننده در مدل B612

زیر مودم :

در قسمت زیرین مودم، محل قرار گرفتن سیمکارت تعبیه شده است.

لازم به ذکر است که در مودم های LTE مبین نت فقط قادر به استفاده از سیمکارتهای مخصوص شرکت مبین نت می باشید و باقی سیمکارتها در این مودم قابل استفاده نیستند.

بررسی مودم lte مبین نت مدل B612
قسمت زیرین مودم lte مبین نت مدل B612

بالای مودم :

لبه بالایی مودم دارای دو دکمه است. دکمه سمت چپ دکمه پاور می باشد که از طریق آن می توانید مودم را خاموش و روشن نمایید. دکمه سمت چپ دکمه اتصال یا عدم اتصال به شبکه می باشد که با یکبار فشردن دکمه اتصال قطع و چراغ اینترنت قرمز رنگ می شود و با فشردن دوباره دکمه، به شبکه متصل شده و چراغ اینترنت فیروزه ای و یا سبز رنگ می شود.

بررسی مودم lte مبین نت مدل B612
قسمت بالایی مودم lte مبین نت مدل B612

تست سرعت :

اگرچه مبین نت سرعت سرویس TD-LTE خود را 40 مگابیت بر ثانیه اعلام کرده است، اما می‌دانیم که این حداکثر سرعت این سرویس است و در مناطق تحت پوشش با توجه به سیگنال دریافتی، سرعت متفاوتی را تجربه میکنید. مواردی همچون وجود ساختمان‌های بلند، تعداد طبقات ساختمان، دیوارهای اتاق‌، امواج مایکرویو و… در آنتن ‌دهی تاثیر دارد و عجیب نیست حتی اگر در بخش‌های مختلف یک خانه آنتن دهی متفاوت باشد.

به همین خاطر در بررسی مودم lte مبین نت ، آن را در مناطق مختلف شهر همدان بررسی کردیم که نتایج آن را در تصاویر زیر مشاهده می کنید :

تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه تختی همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه تختی همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه شکریه همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه شکریه همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه سعیدیه همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه سعیدیه همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه رکنی همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه رکنی همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه میرزاده عشقی همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه میرزاده عشقی همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه آرامگاه بوعلی همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه آرامگاه بوعلی همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه بعثت همدان
تست سرعت مودم lte مبین نت در منطقه بعثت همدان

You may also like