کدامیک را انتخاب کنیم، اینترنت ADSL یا اینترنت همراه 4G !!

اینترنت ADSL یا اینترنت همراه 4G ؟ تا چند سال پیش، اینترنت موبایل و 4G سرعت و کیفیت خوبی نداشت؛ در همه‌جای ایران پوشش‌دهی نداشت و بسیار گران‌تر از اینترنت ADSL بود. اما در این دو سه سال اخیر، اینترنت موبایل و 4G/LTE بسیار بهتر شده است و از نظر سرعت، آنتن‌دهی، پوشش‌دهی منطقه، تنوع بسته‌ها و قیمت‌ها، حجم و موارد دیگر پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده است.
همچنین در برخی شهرها و مناطق اینترنت ADSL پرسرعت در دسترس نیست یا شرکت‌ها پورت خالی برای واگذاری به مشتریان ندارند. سرعت و کیفیت سرویس‌های ADSL علی‌رغم افزایش اسمی سرعت آن‌ها خوب نیست و کاربران محدود به یک سری سرویس‌های از پیش تعریف شده  هستند. همچنین در بسیاری از مناطق اینترنت همراه 4G/LTE هنوز در دسترس نیست و یا آنتن دهی مناسبی ندارد و گاها شرایط بد جوی، تاثیر نامطلوبی بر سرعت و کیفیت سرویس میگذارد.

در نتیجه؛ این روزها سوال بزرگ و جدی پیش‌روی کاربران اینترنت قرار گرفته است؛ اینترنت همراه 4G بهتر است یا اینترنت ADSL؟

در این مقاله به بیان فاکتورهایی میپردازیم که در انتخاب بین ADSL یا اینترنت همراه  میتواند به شما کمک کند.

سرعت

در حال حاضر، حداکثر سرعت اینترنت ADSL روی کابل‌های مسی حدود ۱۶ مگابیت است. شرکت‌های اینترنتی نیز حداکثر همین سرعت را می‌دهند، ولی روی اینترنت 4G و به خصوص 4.5G شاهد اینترنت با سرعت‌های ۳۰ و ۴۰ مگابیت هستیم. در برخی مناطق تهران سرعت اینترنت موبایل 4.5G به بالای ۵۰ مگابیت می‌رسد. بنابراین؛ اگر بتوانید از یک سرویس اینترنت 4.5G استفاده کنید؛ سرعت بیشتری نسبت به ADSL دارید.

اینترنت همراه 4G
ADSL یا اینترنت همراه؟

پایداری

یکی از دلایل محبوبیت اینترنت ADSL به خاطر پایداری بالای آن است. همه‌چیز روی کابل است و اگر در خود منطقه مخابراتی و سرویس‌دهنده، مشکلاتی پیش نیاید؛ همیشه اینترنت ADSL دارید و با یک سرعت یکسان استفاده می‌کنید اما اینترنت 4G به عوامل محیطی وابسته است و چیزهای زیادی روی کیفیت آن تاثیرگذار هستند.

نصب آسان

مودم‌های 4G نصب و راه‌اندازی ساده‌تری دارند و سریع‌تر آماده به کار می‌شوند. مودم‌های ADSL باید وارد پنل مدیریتی شده و یک سری تنظیمات و اقدامات اولیه انجام بدهید که شاید بلد نباشید و نیاز باشد با صرف هزینه از فرد متخصص دیگری یا شرکت ارایه‌دهنده اینترنت ADSL بخواهید برای شما انجام بدهند.

قیمت

یک مودم ADSL ساده قیمتی حدود ۵۰ الی ۶۰ هزار تومان دارد. با ۱۰۰ هزار تومان می‌شود یک مودم روتر ADSL خوب تک بانده خرید، اما مودم های 4G بسیار گران‌تر هستند و باید حداقل ۲۵۰ هزار تومان به بالا هزینه کنید. پس مودم 4G هزینه بیشتری برای شما دارد.

قابلیت حمل

نیازی به گفتن نیست! مودم های 4G قابلیت حمل و موبایلیتی زیادی دارند. با خود هر کجا می‌برید و استفاده می‌کنید. صبح با خودتان سرکار می‌برید و شب دوباره در خانه استفاده می‌کنید. در مسافرت‌های کاری یا تفریحی همراه‌تان هستند و حتی در ترافیک شهرهای بزرگ یا مسافرت‌های درون شهری باز هم کنارتان هستند. مودم های ADSL یک‌جا قرار گرفته و دیگر جابه‌جا نمی‌شوند.

امنیت

اینترنت ADSL
اینترنت ADSL

همه می‌دانیم که امنیت کابل از امنیت بی‌سیم بیشتر است. در اینجا هم امنیت مودم ADSL بیشتر از مودم 4G است. امواج رادیویی مودم 4G در همه‌جا پخش می‌شوند و به دست هر کسی می‌رسند. شنود اطلاعات روی 4G بسیار راحت‌تر و ساده‌تر از ADSL است. در مکان‌ها یا کسب‌وکارهایی که امنیت حرف اول را می‌زند؛ حتی به استفاده از وای‌فای هم فکر نمی‌کنند و تمام ارتباطات و اتصالات کابلی است.

سلامتی

هنوز هیچ‌کجای دنیا ثابت نشده است که امواج رادیویی برای سلامتی مضر هستند ولی احتیاط شرط عقل است. اگر کودک و نوزاد در خانه دارید؛ زن باردار دارید و افراد بیماری که ممکن است امواج رادیویی روی ان‌ها تاثیرگذار باشند، اینترنت ADSL بهتر از اینترنت 4G است. اینترنت ADSL را می‌توانید با کابل روی دستگاه‌های دیگر هم استفاده کنید و نیازی به وای‌فای ندارید. 

دسترس‌پذیری

یکی از فاکتورهای مهم انتخاب سرویس اینترنت 4G یا ADSL به این موضوع برمیگردد که در منطقه و شهر شما کدام‌یک در دسترس است؟ آیا ADSL با سرعت بالا به شما می‌دهند؟ مخابرات پورت خالی دارد؟ شرکت‌ها پورت خالی دارند؟ 

آیا سرویس اینترنت 4.5G یا 4G پرسرعت در دسترس شما هست؟ منطقه شما زیر پوشش اینترنت 4G کدام اپراتور است؟ 

ممکن است در یک زیرزمین کار یا زندگی کنید. در اینجا، دیگر انتخاب معنی ندارد و باید اینترنت ADSL بگیرید.
ممکن است در روستایی زندگی کنید که اصلا آنتن موبایل ندارید یا برعکس ADSL نمی‌دهند. پس باید به سراغ اینترنتی بروید که در دسترس است !
برای استفاده از اینترنت ADSL باید خط تلفن ثابت داشته باشید. در بسیاری از مکان‌ها یا خانه‌ها؛ خط تلفن ثابت نیست و در نتیجه ناگزیر هستند به سراغ اینترنت 4G بروند.

نتیجه‌گیری : فاکتورهای انتخاب اینترنت ADSL یا اینترنت همراه 4G.

اگر هنوز نتوانستید جواب سوال خودتان را بگیرید؛ به نتایج مهم زیر در انتخاب نوع سرویس اینترنت خود دقت کنید :

اگر قدرت وای‌فای بر4G ای شما از خود اینترنت مهم‌تر است؛ مودم  ADSL بگیرید.

اگر قیمت برای شما مهم است؛ اینترنت ADSL بگیرید.

اگر امنیت برای شما مهم است؛ اینترنت ADSL بگیرید. 

اگر سلامتی خودتان و فرزندان‌تان برایتان مهم است؛ اینترنت ADSL بگیرید. 

اگر آنتن‌دهی موبایل در خانه شما ضعیف است یا در نقطه کور است؛ اینترنت ADSL بگیرید. 

اگر در مکانی موقت ساکن یا مستاجر هستید؛ اینترنت 4G بگیرید.

اگر نیاز به اینترنت با سرعت بسیار بالا دارید؛ اینترنت 4G بگیرید.

اگر باید اینترنت همیشه همراه شما باشد؛ اینترنت 4G بگیرید.

اگر مخابرات یا شرکت‌های اینترنتی به شما ADSL نمی‌دهند یا گران می‌دهند؛ اینترنت 4G بگیرید.

در آخر به این نکته اشاره کنم که اگر میخواهید از همه مزایای فوق استفاده کنید (بغیر از قیمت !!)، از هر دو نوع اینترنت استفاده نمایید. یک اینترنت ثابت برای منزل یا محل کار خود و یک اینترنت همراه برای مواقعی که در حرکت و یا سفر هستید.

 

You may also like

دیدگاهتان را بنویسید

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ